ANA SAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE KÜNYE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Yeni Sayfa 3


KIRIKKALE
Günün en yüksek ve en düşük sıcaklığı gösterilmiştir

İYİ PARTİ KALKINMA POLİTİKALARI BAŞKANI ÜMİT ÖZLALENİN BASIN AÇIKLAMASI

İYİ PARTİ KALKINMA POLİTİKALARI BAŞKANI ÜMİT ÖZLALENİN BASIN AÇIKLAMASI

Tarih 07 Eylül 2021, 13:21 Editör editor

CUMHURBAŞKANI EKONOMİDE BAŞARI HİKAYELERİ ANLATIRKEN, OVP’DE TL’NİN DEĞER KAYBEDECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Dün Resmi Gazete’de eski adı “Yeni Ekonomi Programı” olan ve hiçbir hedefi tutturamamasıyla nam salmış Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı. OVP’deki Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) hedefleri hem TL hem de USD cinsinden yayımlanıyor. Biz de bu iki değişkeni kullanarak hükümetin kur beklentisini hesaplayabiliyoruz. OVP’ye göre ortalama Dolar TL paritesi 2021’de 8,3, 2022’de 9,27, 2023’te 9,77, 2024’te ise 10,27. Daha önceki programlarda da TL değer kaybedecek deniyordu ama bu kadar hızlı bir değer kaybı öngörülmüyordu. Döviz kuruyla ilgili dikkati ilk dikkat çeken nokta bu senenin ortalama Dolar kuru beklentisinin 8,3 olması. Dolar kuru ortalamasının 2021’de 8,3 olması için yılın geri kalanındaki kur ortalamasının ise 8,8 olması lazım. Bunu iki farklı şekilde yorumlayabiliriz: 1) Hükümet Dolar TL kurunu 8,3’te tutmaya devam edemeyeceğini düşünüp son 4 ayda ciddi bir kur artışı bekliyor. Burada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri indirmesi beklentisiyle hareket edilmiş olabilir. Yoksa Cumhurbaşkanı “İhracatta rekor kırdık, rezervlerimiz artıyor” gibi başarı hikâyeleri anlatırken TL neden değer kaybetsin? 2) Ya da program yazılırken herhangi bir iktisadi analize gerek duyulmamış olabilir ki bu daha yüksek bir ihtimal. OVP’DE DOLAR’IN 10 TL’Yİ GEÇECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR, AMA HER NASILSA ENFLASYONDA SÜREKLİ BİR DÜŞÜŞ BEKLENİYOR Diğer bir kur uyuşmazlığı da enflasyonda karşımıza çıkıyor. TL’nin değer kaybetmesi hiçbir şekilde yerli ve milli olmayan ekonomimizde ithal tüketim mallarının fiyatında artış yaratarak tüketici enflasyonunu, üreticilerin girdi maliyetlerini artırarak da üretici enflasyonunu etkiliyor. Hal böyle iken OVP’de 1 Dolar’ın 10 TL’yi geçeceği öngörülse de her ne hikmetse enflasyonda sürekli bir düşüş bekleniyor. Bu da iki şekilde olabilir: 1) Ekonomide iyi bir beklenti yönetiminin yanı sıra eşi benzeri görülmemiş bir verimlilik artışı sağlanır. Bu düşük ihtimal. 2) Mevcut TÜİK yönetiminden enflasyon verilerini biraz daha baskılaması istenir. Bu çok daha yüksek bir ihtimal. "HABER EDİTÖRÜMÜZ MELİKE AL" (KRAL 71)

Bu haber 108 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GUNCEL

SAYIN VALİMİZ KABUL BUYURURLARSA 32 YILLIK HABER SİTESİ OLARAK ZİYARETTE BULUNACAĞIZ.

SAYIN VALİMİZ KABUL BUYURURLARSA  32 YILLIK HABER SİTESİ OLARAK ZİYARETTE BULUNACAĞIZ. ŞİMDİDEN ANONS EDİYORUZ YENİ VALİMİZİ TANIMAKTAN ŞEREF DUYACAĞIZ TABİ Kİ ZATIALİLERİ MÜNASİP GÖRÜRLERSE İNŞALLAH.

MAKARNA ALIP BAŞINI GİDİNCE KUL ATASINDAN GÖRDÜĞÜNÜ İŞLEDİ!

MAKARNA ALIP BAŞINI GİDİNCE KUL ATASINDAN GÖRDÜĞÜNÜ İŞLEDİ! KITLIKTA,SAVAŞTA,İNSAN OĞLUNUN BÜTÜN MAĞDURİYETİNDE İMDADA YETİŞEN EN KOLAY EN DOYURUCU YEMEK MAKARNA.
ALMANYA’DA VE TÜRKİYE AİLE HEKİMİLİĞİ KIYASLANIRSA….17 Ekim 2021

ANKET

Şu anda seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?Tüm Anketler


  Yönetici Girişi 

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi