ANA SAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE KÜNYE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Haberler

Yeni Sayfa 3


KIRIKKALE
Günün en yüksek ve en düşük sıcaklığı gösterilmiştir

Online Ziyaret Durumu

       
MAKYAJCI BAŞKAN.TEŞEKKÜRLER YAZ GELDİ ARTIK KOKU TURSUN.

MAKYAJCI BAŞKAN.TEŞEKKÜRLER YAZ GELDİ ARTIK KOKU TURSUN.

Tarih 30 Nisan 2020, 12:35 Editör editor

KIRIKKALE BELEDİYESİNDE LALE DEVRİ.CADDELER ÇİÇEKLERLE LALELERLE BEZENİR ARTIK BU DA BİZİN NEVŞEHİRLİ İBRAHİM PAŞAMIZ. OLDU.

Lale Devri, Osmanlı Devletinde, 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren dönemdir.Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır Lale Devri, "Zevk ve sefa" devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alması, çok sonradan olmuştur. Bu dönem Osmanlı İmparatorluğunun hiçbir devrinde Lale Devri olarak anılmamıştır.Yahya Kemal samimi arkadaşı Ahmet Refik Altın ay ile bir sohbeti sırasında, III. Ahmed'in Veziri Azamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ile beraber 1718-1730 yılları arasında yaptıkları, Osmanlı İmparatorluğundaki yaşam biçimini değiştirme etkinliklerini Lale Devri olarak tanımlar. Ahmet Refik de bu dönemi anlatan kitabına "Lale Devri" ismini verir ve bir süre sonra bu dönem Lale Devri olarak anılmaya başlar.SAYIN BAŞKAN galiba bir gülümüz eksikti onuda sağ olun siz tamamladınız alt yapı artık şehri taşıyamaz duruma geldi acaba ne buyurursunuz? bırak artık çakır yıldırımın erzak paketleri ile poz vermeyi titre ve kendine gel. (KRAL 71;GERÇEKLERİ BİZ YAZARIZ) .

Bu haber 1795 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

MAGAZİN

KRAL 71'İN BAYRAM MESAJI.

KRAL 71'İN BAYRAM MESAJI. KRAL 71 HABER SİTESİ AİLESİ OLARAK BÜTÜN KIRIKKALELİ HEMŞEHRİLERİMİZİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLUYORUZ.

HUYSUZ VİRJİN'İN SON HALİNİ GÖRENLER ŞOKE OLDU.

HUYSUZ  VİRJİN'İN SON HALİNİ GÖRENLER ŞOKE OLDU. Huysuz Virjin karakteriyle milyonların sevgilisi haline gelen Seyfi Dursunoğlu'nun son halini görenler gözlerin...
27 MAYIS VE ADNAN MENDERES27 Mayıs 2020


  Yönetici Girişi 

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi