ANA SAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE KÜNYE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Haberler

Yeni Sayfa 3


KIRIKKALE
Günün en yüksek ve en düşük sıcaklığı gösterilmiştir

Online Ziyaret Durumu

       
6 Ton malzeme kullanarak pişirildi

6 Ton malzeme kullanarak pişirildi

Tarih 01 Temmuz 2019, 13:13 Editör editor

643. Geleneksel Mimarsinan Evliyalar Günü için 50 kazanda pilav pişirildi

KAYSERİ Melikgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 643. Mimarsinan Evliyalar Günü etkinliğinde 80 kişilik ekibin 6 ton malzeme kullanarak pişirdiği 43 bin kişilik 50 kazan bulgur pilavı 15 dakikada tükendi.
Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Mimarsinan kasabasında düzenlenen 643. Mimarsinan Evliyalar Günü etkinliğine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancı oğlu, “643.sü düzenlenen Evliyalar Gününde bu huzur ortamında vatandaşlarımızla beraber yaşıyoruz” dedi.

SAYIN PALANCI OĞLU NERELİ BİLMİYORUZ ANCAK MİMAR SİNANIN TARİHCESİNİ ANLATIVERELİM AĞIRNASLA CILLAVUĞUN MİMAR SİNAN ÇEKİŞMESİ 1962 YILLARINA DAYANIR CILLAVUK BİR KÖYDÜ AĞIRNAS YENİ BELEDİYELİK OLMUŞ BİR KASABA İDİ BELEDİYE BAŞKANI NİYAZİ AĞA İDİ CILLAVUKLA MAHKEMEYE DÜŞTÜLER MİMAR SİNAN SENSİN BENİM DİYE NİTEKİM DAVAYI CILLAVUK KAZANDI ASLINDA MİMAR SİNANIN HEYKELİNİ AĞIRNASLILAR YAPTIRMIŞLARDI HEMDE BİR SAMANLIKTA AĞIRNASDA ELA GÖZ KARAGÖZ ÇEŞMALERİNİ MİMAR SİNAN YAPTIRMIŞTIR AYRICA KENDİSİ AĞIRNAS DOĞUMLUDUR.AĞINASIN HAKKI GASBEDİLMİŞTİR. GELENEKLERİZ HAYIRLI OLSUN SAYIN BAŞKAN.. Başkan Palancıoğlu, "Geleneksel Evliyalar Günü’nün 643. burada beraber yaşıyoruz. Güzel bir Pazar gününde vatandaşlarımızın da katılımıyla bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Evliyalar Allah dostları bizde elimizden geldiğince Allah dostları ile bir arada olmamız manevi huzur ortamını oluşturmamız lazım. Burada zikirlerle, dualarla, Kur’an tilavetleri ile ve bir çok etkinliklerle belediyemiz vatandaşlarımıza hizmet sunuyor" diye konuştu. Son 1 haftadır yapılan çalışmalarla yaklaşık 50 kazanın kurulduğunu belirten Başkan Palancıoğlu, “Pilav ikramımız olacak ve vatandaşlarımız bir araya gelecek. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Nice böyle güzel etkinliklerle bir araya gelmemizi nasip etsin. Ülkemiz bin yıldır bu topraklarda, bu toprakları kolay elde etmedik atalarımız şehit oldular canlar verdiler. Dolayısıyla bizler de onların bırakmış oldukları mirasa, kültürümüze ve tarihimize vatanımıza sahip çıkacağız ve bu çalışmaları devam ettireceğiz” şeklinde konuştu. Toplamda 6 ton malzeme kullanılarak yaklaşık 43 bin kişilik pilav hazırlandığını söyleyen Melikgazi Belediyesi aşçısı Mustafa Kaan Aksoy, “Bugün burada Mimarsinan Evliyalar günün 643. Yılını idrak ediyoruz. Yaklaşık 43 bin kişilik etli bulgur pilavı yapıldı. 6 tona yakın malzeme kullanıldı. 80 kişilik ekiple gece 03:00’da başlayarak sabah saat 08:00’da bitirdik. Toplam 43 kazanımız var kazan başına bin kişilik olmaz üzere yaklaşık toplam 43 bin kişilik pilavımız var” dedi. Mimarsinan Evliyalar Günü etkinliğinde dağıtılan etli bulgur pilavı için 3 bin 500 kg bulgur, 3 bin kg et, 500 litre zeytinyağı, 500 kg tereyağı,300 kg salça, 250 kg toz biber, 250 kg yaprak biber, 200 kg tuz ve pişirmek için de 10 ton odun kullanıldı. Ayrıca 7 bin adet ayran ve 7 bin adet su da anma gününe gelen katılımcılara ikram edildi. (KRAL 71 GERÇEKLERİ YAZAR)

Bu haber 325 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

kültür sanat

KRAL 71’İN EDİTÖRÜ BARTIN DAN YAZDI.

KRAL 71’İN EDİTÖRÜ BARTIN DAN YAZDI. ALLAH BELEDİYE REİSİNİN DE HAYIRLISINI VERSİN AKIN, “GÜZEL BİR ÇIKIŞ YAKALADIK” DEDİ AMA KENDİSİNİN DE BAŞINI KAŞIY...

KRAL 71’İN EDİTORU TATİLDEN DÖNDÜ.

KRAL 71’İN EDİTORU TATİLDEN DÖNDÜ. 20 gündür tatilde olan haber sitemizin editörü Demet Hanife cengiz tatilden döndü Bar tınıda ziyaret eden editör Ba...
“ VATANA SADÂKAT ŞEREFİMİZDİR “13 Ekim 2019


  Yönetici Girişi 

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi